Structura imobilului este grav compromisă, iar etajele superioare trebuie demolate controlat
Primăria Capitalei va începe, de luni, procedura de demolare a blocului distrus, în urma exploziei produse vineri pe Calea Rahovei. Anunțul a fost făcut de primarul interimar, Stelian Bujduveanu, care a precizat că lucrările vor fi realizate de o firmă specializată, selectată în regim de urgență.
Potrivit raportului întocmit de Inspectoratul de Stat în Construcții, structura imobilului este grav compromisă, iar etajele superioare trebuie demolate controlat, pentru a preveni prăbușirea întregii clădiri. În prezent, zona a fost securizată, iar echipele de intervenție au îndepărtat resturile și mașinile afectate de suflul exploziei.
„Prioritatea noastră este siguranța oamenilor. Blocul nu mai poate fi locuit și trebuie pus în siguranță cât mai rapid. De luni vom demara contractarea unei firme care să intervină etapizat,…
