Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, a anunțat marți că prima plată prin cardurile pentru alimente a ajuns la peste un milion de persoane. Alte 200.000 de carduri sunt în prezent în curs de livrare prin Poșta Română.
„Cardurile de alimente vor avea două încărcări în anul acesta. Prima încărcare am făcut-o deja. Pese un milion de carduri au fost încărcate şi aceste plăţi au fost făcute luna trecută. A doua plată de 125 de lei este în luna decembrie, aşa cum am anunţat. Folosesc această ocazie pentru a face nişe precizări care sunt importante.
După un an electoral 2024 în care s-au folosit destul de multe plăţi către populaţia vulnerabilă şi în care cardurile acestea au ajuns la aproximativ 2,3 milioane de oameni, repet, un an electoral, luaţi în calcul ce vă spun pentru că este important, la sfârşitul anului 2024 Guvernul de atunci, realizând că nu mai sunt bani, nici bani europeni pentru a…