Candidatul Partidului Umanist Social Liberal la alegerile pentru Primăria Capitalei, Liviu Negoiță, a dezvăluit, ieri, că se află în posesia unor informații potrivit cărora Guvernul României deține aproximativ 70% din suprafețele de terenuri libere la nivelul Bucureștiului. Negoiță va solicita oficial premierului Ilie Bolojan să pună la dispoziție situația exactă a acestor terenuri. Candidatul umanist propune ca o parte a acestor terenuri să treacă în administrarea municipiului București, pentru ca autoritățile locale să poată construi pe ele școli, grădinițe și, mai ales, parcări. De altfel, umaniștii acuză o practică abuzivă a poliției locale împotriva șoferilor bucureșteni.
Lavinia Șandru, purtătorul de cuvânt al PUSL, acuză polițiile locale ale sectoarelor și ale Primăriei Capitalei de un adevărat asalt asupra cetățenilor. „Noi nu mai avem unde să parcăm în București. Cu toate acestea, suntem amendați, în fiecare…