Președintele României, Nicușor Dan, a semnat miercuri decretul prin care Oana Clara Gheorghiu este numită în funcția de viceprim-ministru al Guvernului.
Documentul a fost transmis în cursul după-amiezii către Monitorul Oficial, urmând să fie publicat joi, 30 octombrie, notează Ziarul Financiar.
Conform Administrației Prezidențiale, ceremonia oficială de depunere a jurământului Oanei Gheorghiu va avea loc joi, la ora 10:00, la Palatul Cotroceni, în prezența premierului Ilie Bolojan și a altor membri ai Executivului.
Oana Gheorghiu, fondatoarea „Dăruiește Viață”, intră în Guvern
Numirea Oanei Gheorghiu în funcția de vicepremier a fost făcută la propunerea premierului Ilie Bolojan, care a subliniat meritele acesteia în domeniul civic și social.
Cofondatoare a Asociației „Dăruiește Viață”, Oana Gheorghiu este recunoscută pentru rolul decisiv în construirea primului spital de oncologie pediatrică din România, un proiect finanțat exclusiv din…
