
Jerome Boateng nu se va alătura în cele din urmă echipei Bayern München pentru un stagiu de observare.
Retras de puţin peste o lună, fostul fundaş internaţional german, în vârstă de 37 de ani, urma să efectueze iniţial un stagiu sub îndrumarea fostului său coechipier Vincent Kompany, o perspectivă care nu a fost prea bine primită de suporterii clubului bavarez.
În timpul meciului împotriva Borussia Dortmund (câştigat de Bayern cu 2-1), mai multe bannere au fost afişate în tribune pentru a denunţa prezenţa lui Boateng, care nu mai este în graţiile suporterilor după ce a fost condamnat la o amendă de 1,2 milioane de euro pentru vătămare corporală asupra fostei sale partenere.
Posibilitatea revenirii lui Boateng la club a stârnit astfel un val de proteste, fanii considerând că acest lucru nu se potriveşte deloc cu valorile clubului.
Într-un comunicat publicat sâmbătă seara, Bayern München a anunţat, în urma unei discuţii cu fostul jucător, că…