
Directorul INSCOP, Remus Ștefureac, avertizează în legătură cu tensiunile din societatea românească. Noile date din sondaje arată îngrijorător. “Este o percepție catastrofală, un foc imens pe care acum, în pragul iernii, se toarnă gaz cu conducta”, spune Ștefureac
- 70% dintre români cred că legea NU este aplicată în mod egal pentru toți cetățenii.
- 75% consideră că succesul unora este rezultatul unui sistem corupt sau nedrept.
- 50% spun că principala problemă a României este corupția care amplifică nedreptățile din societate.
- 75% cred că cei care reușesc în România nu sunt neaparat cei mai capabili, ci cei mai conectați.
- 70% apreciază că sistemul în România este construit astfel încât să te țină pe loc.
- 60% simt că alții au fost ajutați pe nedrept în timp ce ei au fost ignorați.
- 70% spun că statul poartă o mare parte din vină pentru situația lor actuală.
„Este o percepție catastrofală, un foc imens pe care acum,…