Vladislav Blănuță s-a transferat în această vară de la FCU Craiova la Dinamo Kiev, dar avut probleme grave. Fotbalistul a fost acuzat că este de partea rușilor, după ce în trecut postase mai multe mesaje pe conturile de socializare.
Suporterii ucraineni au ajuns chiar să-l amenințe, dar acum se pare că lucrurile s-au liniștit. Blănuță a decis să facă o donație armatei, 700.000 de grivne, adică aproximativ 74.000 de lei.
A primit și o diplomă de recunoștință de la un general.
„Mulțumire
Blănuță Vladislav
Pentru contribuția personală și sprijinul acordat apărării teritoriale a unității Comandamentului Forțelor Aeriene ale Forțelor Armate ale Ucrainei în timpul rezistenței față de agresiunea Federației Ruse și în lupta pentru suveranitatea, independența și integritatea Ucrainei.
Din toată inima vă dorim cer senin, sănătate puternică, bunăstare, căldură familială, energie inepuizabilă și realizarea cu succes a tuturor visurilor…