„Cel puțin 25.000 de americani ar fi murit dacă aș fi permis acestui submarin să ajungă la țărm”, a susținut președintele american Donald Trump într-un mesaj publicat pe rețeaua sa, Truth Social, unde a postat și imagini declasificate din timpul acțiunii de distrugere a submersibilului, potrivit ABC News.
Atacul armatei americane asupra submarinului a avut loc joi, în Marea Caraibilor, dar imagini cu distrugerea submarinului au fost publicate în acest weekend de liderul de la Casa Albă.
„Am avut marea onoare de a distruge un submarin foarte mare care transporta droguri și care se îndrepta spre Statele Unite pe o rută de tranzit binecunoscută pentru traficul de narcotice. Serviciile secrete americane au confirmat că această navă era încărcată în principal cu fentanil și alte narcotice ilegale”, a scris Trump pe Truth Social.
2 morţi, 2 prinşi
Președintele SUA a spus că la bordul navei se aflau patru narcoteroriști cunoscuți. Doi…