Beijingul și Washingtonul au convenit să relanseze dialogul economic, în încercarea de a evita o nouă spirală a sancțiunilor comerciale, potrivit AFP.
Secretarul Trezoreriei americane, Scott Bessent, a anunțat vineri o întâlnire programată săptămâna viitoare cu vicepremierul chinez He Lifeng, responsabil pentru comerțul exterior, pentru a pregăti viitoarele negocieri bilaterale.
Sâmbătă, partea chineză a transmis că este „gata să înceapă discuțiile cât mai curând posibil”.
Tensiunile cresc după noile restricții impuse de Beijing
Relațiile economice dintre cele două mari puteri s-au deteriorat semnificativ în ultima săptămână, după ce China a întărit controalele asupra exporturilor de metale rare și a tehnologiilor utilizate în rafinarea acestora.
Decizia a fost imediat criticată de președintele american Donald Trump, care a amenințat cu introducerea unor taxe vamale de 100% asupra produselor chinezești, pe lângă cele deja…
