Din această noapte, un front de aer rece pătrunde din nordul Europei și va determina o scădere accentuată a temperaturilor, atât ziua, cât și noaptea
După un weekend cu vreme blândă și maxime de până la 22 de grade, România intră sub influența unei mase de aer rece care va aduce o răcire bruscă, începând de duminică noapte. Meteorologii avertizează că temperaturile vor coborî treptat dinspre nord către restul țării, iar până la mijlocul săptămânii viitoare, valorile maxime nu vor mai depăși, în general, 16 grade.
Din această noapte, un front de aer rece pătrunde din nordul Europei și va determina o scădere accentuată a temperaturilor, atât ziua, cât și noaptea. De altfel, răcirea se va resimți mai ales pe timpul zilei, în mod normal, în această perioadă ar trebui să avem maxime între 14 și 19 grade, cu valorile cele mai ridicate în sud.
Duminică, mai pot fi înregistrate local temperaturi de 20 de grade, dar de luni acestea vor…
