
Meteorologii anunţă că vremea se va răci, începând de luni, în cea mai mare parte a ţării, urmând ca de marţi temperaturile să se situeze sub cele normale pentru mijlocul lunii octombrie, cu minime de -3…-2 grade. Cerul va avea unele înnorări, dimineaţa şi seara va fi ceaţă, iar jumătata nordică va cădea bruma.
Potrivit prognozei Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), pe parcursul zilei de luni, în regiunile sudice şi sud-vestice vremea se va menţine local normală din punct de vedere termic, iar în rest se va răci faţă de ziua precedentă, astfel că valorile termice se vor situa uşor sub mediile multianuale specifice acestei date, conform News.ro.
Ziua, cerul va fi variabil, cu înnorări şi ploi locale în Maramureş, Transilvania şi Moldova şi izolat în rest, iar seara şi noaptea nebulozitatea şi ploile vor fi prezente mai ales în Muntenia, Dobrogea şi nord-estul Olteniei. Pe crestele montane vor fi precipitaţii mixte. Vântul va…