Întrebat, la PrimaTV, dacă există riscul ca România să treacă printr-un blackout și în ce condiții s-ar putea întâmpla acest lucru, ministrul a explicat scenariile analizate de autorități.
„În momentul de față, pentru a vedea care este impactul asupra sistemului energetic național la centralelor pe cărbune, am comandat un studiu făcut după metodologie europeană de o companie de consultanță internațională. Colegii la Transeletrica sunt cei care l-au făcut la respectivă achiziție, care are 6.000 de pagini și care unul dintre scenarii arată că în cursul acestei ierni, în anumite condiții de iarnă foarte grea, în anumite condiții de nisoare, dacă vom opri toate grupurile pe cărbune de la complexul energetic Oltenia, am putea să fim într-o situație de acest gen, în situația în care s-ar îndeplini cumulativ mai multe condiții. Așa zisa furtună perfectă”.
Conitnuarea extracțiilor de cărbune
Ministrul a subliniat că…