Premierul Ilie Bolojan a afirmat joi seară, la B1 TV, că, dacă România va reduce cheltuielile în următoarele luni, situaţia se va îndrepta în 2026. Inflaţia va scădea destul de mult „înspre jumătatea anului viitor” şi se va vedea o stabilizare a lucrurilor, scrie News.ro.
„Dacă ne reducem în continuare cheltuielile, trebuie să facem asta în următoarele luni, din anul viitor lucrurile se va vedea că se îndreaptă. Asta înseamnă că va scădea inflaţia, înspre jumătatea anului viitor, destul de mult şi vom vedea o stabilizare a lucrurilor în aşa fel încât aceste măsuri să ne ducă într-o zonă de stabilitate.
Deja dobânzile pe care le plăteşte România pentru creditele pe care le contractează au scăzut, sunt într-o tendinţă de scădere, asta se vede şi din informaţiile publice pe care le va asigura Ministerul de Finanţe în perioada următoare, se vede această tendinţă”, a declarat Ilie Bolojan, joi seară, la B1…