Echipa daneză a produs șocul etapei din Europa League, câștigând cu 3-2 în deplasare împotriva lui Nottingham Forest.
Midtjylland, echipa care în noiembrie 2024 pierdea la București cu 0-2 în fața lui FCSB, a dat lovitura în Europa League. Danezii s-au impus cu 3-2 pe City Ground, în fața lui Nottingham Forest, într-un meci în care porneau cu șansa a doua, având cote de victorie între 8.40 și 9.25.
Nottingham Forest, locul 7 în sezonul trecut de Premier League și una dintre reprezentantele Angliei în competițiile europene, rămâne fără succes după primele două etape. Dacă în prima rundă a scos doar un 2-2 în deplasare cu Real Betis, acum a pierdut neașteptat pe teren propriu, în fața unei echipe cu buget și experiență mult mai reduse.
Danezii au deschis scorul în minutul 18 prin Ousmane Diao, dar englezii au replicat imediat, Dan Ndoye egalând în minutul 22. Bucuria gazdelor a durat puțin, pentru că Bech Sorensen a adus din nou pe…
