Ziua de mâine, 5 noiembrie, va fi zi de doliu la Roma, în semn de condoleanțe pentru moartea lui Octav Stroici, muncitorul român în vârstă de 66 de ani implicat în restaurarea Torre dei Conti, care a decedat în timpul nopții. Decizia a fost luată de primarul Romei, Roberto Gualtieri.
Orașul Roma se solidarizează cu familia, colegii și toți cei care l-au iubit, împărtășind durerea acestei pierderi tragice, transmit autoritățile. Steagurile vor fi arborate în bernă pe toate clădirile municipale, în semn de doliu, transmite ANSA.
Procuratura din Roma a deschis o anchetă pentru omor din culpă în urma decesului lui Octav Stroici. Muncitorul a murit la spital după ce a fost îngropat timp de unsprezece ore sub dărâmăturile clădirii Torre dei Conti, situată în zona Forumurilor Imperiale.
Zona în care s-a produs prăbușirea, situată în centrul arheologic al Romei, a fost izolată, iar anchetatorii vor dispune efectuarea unei autopsii asupra…