Severin transmite că pericolul real nu este conflictul în sine, ci modul în care acesta este prezentat
Într-o analiză incisivă asupra tensiunilor geopolitice actuale, Adrian Severin, fost ministru de Externe, a avertizat la Forumul Internațional „Orientul Mijlociu – de la haos la noua (dez)ordine”, că lumea traversează o confruntare între două tipuri de forțe, „cele mai decadente și uniformizate” și „cele mai puțin democratice”, dar că pericolul real nu este conflictul în sine, ci modul în care acesta este prezentat.
„Se conturează o narațiune falsă, potrivit căreia lupta ar fi între bine și rău, între democrație și dictatură, între libertate și opresiune”, a declarat Severin. În opinia sa, această retorică urmărește două obiective: „Pe plan intern, să determine populația să sprijine războiul și să accepte restrângerea drepturilor civile, iar pe plan extern, să…
