
Lia Olguța Vasilescu critică în termeni duri atitudinea lui Ilie Bolojan și spune că activitatea Guvernului este complet blocată doar din cauza lui. Aceasta consideră că premierul ar trebui să plece dacă legea magistraților nu va fi adoptată în Parlament și spune că este posibil ca PSD să inițieze o moțiune de cenzură.
Olguța Vasilescu a dat de înțeles că PSD îl va demite pe Bolojan dacă legea magistraților nu este adoptată în Parlament.
“Probabil vom iniția o moțiune de cenzură împotriva lui Bolojan. Poate nu ajungem acolo. Decizia noastră de astăzi a fost de a-i transmite premierului Bolojan că dacă se încăpățânează să meargă la fel cu aceeași lege care a fost deja declarată neconstituțională și care știm că va fi declarată neconstituțională și nu acceptă o altă formă de lege, atunci trebuie să-și asume din punct de vedere politic.
Să plece, asta înseamnă asumare politică. Dacă până la data de 28 noiembrie, când…