Piaţa auto din România a înregistrat o scădere de 5,8% a înmatriculărilor de autoturisme noi în primele nouă luni ale anului 2025, comparativ cu perioada similară din 2024.
În total, au fost înmatriculate 108.770 de maşini noi, arată datele publicate marţi de ACAROM şi ACEA. Deşi declinul persistă, ritmul s-a temperat uşor faţă de cel din august, când scăderea era de aproape 10%.
Reducerea valorii voucherului din programul Rabla Plus şi costurile tot mai mari de achiziţie au afectat grav piaţa vehiculelor electrice.
În perioada ianuarie–septembrie 2025, românii au cumpărat doar 5.424 de autoturisme full-electrice, în scădere cu 26,5% faţă de anul trecut.
În contrast, maşinile hibride au înregistrat o creştere de 23,9%, ajungând la 53.569 de unităţi.
România, retrogradată în clasamentul european
Ca urmare a scăderii pieţei, România a coborât de pe locul 13 pe locul 15 în Uniunea Europeană în ceea ce priveşte înmatriculările de maşini…
