
Propunerea făcută de mai mulți profesori universitari, în timpul unei dezbateri organizate de Academia Română, privind modificarea Legii educației astfel încât viitorii profesori de gimnaziu și liceu să fie obligați să urmeze două masterate – unul didactic și unul de specialitate – a provocat numeroase reacții ironice în mediul online.
„Profesorii universitari nu mai au la cine ține cursuri”, „au nevoie de studenți”, „și vor veni râuri-râuri pentru 40 de lei ora de predare și respect nemărginit” – au fost doar câteva dintre comentariile apărute pe rețelele sociale.
Dezbatere fără profesori din preuniversitar
Dezbaterea intitulată „Masteratul didactic, încotro?”, organizată de Academia Română pe 9 octombrie 2025, a reunit numeroși universitari și pe ministrul Educației, Daniel David, însă niciun profesor din învățământul preuniversitar nu a fost invitat, potrivit informațiilor publicate de forul academic, potrivit