În opinia președintelui Nicușor Dan, combaterea corupției, inclusiv în sistemul militar, reprezintă o formă de respect față de uniformă și față de încrederea cetățenilor
Directorul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” din București, general maior Florentina Ioniță, a fost trecută în rezervă prin decret semnat marți, de președintele României, Nicușor Dan. Măsura vine în contextul anchetei DNA care o vizează, împreună cu alți 18 angajați ai unității medicale, majoritatea medici, pentru presupuse fraude cu fonduri europene.
Șeful statului a declarat că decizia reflectă nevoia ca instituțiile militare să funcționeze nu doar pe baza disciplinei și a dotărilor moderne, ci și a principiilor de etică și integritate. „Am semnat astăzi decretul pentru trecerea în rezervă a doamnei general Florentina Ioniță. O armată puternică nu înseamnă doar tehnică performantă, ci și moralitate, la toate…
