
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor spune că va fi o discuţie în coaliţie, dacă CCR respinge reforma pensiillor magistraţilor, el arătând că în privinţa legitimităţii morale, acolo vor avea o problemă, fiindcă a fost singura iniţiativă care, cel puţin până acum, înseamnă o reformă mai profundă. ”E greu să mergi în faţa oamenilor şi să ştii că punem povară pe toată societatea, dar o clasă privilegiată nu poate fi atinsă în niciun fel, niciodată de nimic”, a mai spus el.
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat la Antena 3, despre decizia aşteptată luni, la CCR, pe legea privind reforma pensiilor magistraţilor, că după acest anunţ urmează şi o discuţie în coaliţie, mai ales dacă decizia va fi una negativă.
El a menţionat că este o singură chestiune în discuţie, acel aviz de la CSM, care oricum este un aviz consultativ, nu este un aviz conform, deci nu schimbă, în fond, problema.
Despre scenariul unui răspuns…