
Milioane de americani sunt aşteptaţi să participe sâmbătă la peste 2.500 de manifestaţii planificate în toate cele 50 de state, în cadrul celei de-a doua serii de proteste ”No Kings”, menite să denunţe ceea ce organizatorii numesc tendinţele autoritare ale administraţiei preşedintelui Donald Trump, relatează CNN, potrivit news.ro
Evenimentele, coordonate de organizaţia civică Indivisible Project, au loc pe fondul blocajului guvernamental care paralizează instituţiile federale.
Protestatarii acuză Casa Albă de militarizarea excesivă a statului şi de abuzuri ale forţelor de imigraţie (ICE), în timp ce liderii republicani resping demonstraţiile, catalogându-le drept „anti-americane”.
Procurorul general al Carolinei de Nord, Jeff Jackson, a îndemnat cetăţenii să manifeste paşnic. ”Protestul paşnic este una dintre cele mai importante forme de exprimare democratică. Violenţa subminează cauza şi democraţia însăşi”, a declarat…