Tim Haugh, general în retragere și fost director al Agenției Naționale de Securitate (NSA) și al Comandamentului Cibernetic al SUA, avertizează că Beijingul a reușit să pătrundă adânc în rețelele informatice americane, potrivit unui reportaj CBS.
„Capacitatea noastră totală se micșorează, în timp ce știm că a Chinei continuă să crească”, a declarat Haugh.
Fostul oficial spune că guvernul american deține în continuare o forță cibernetică impresionantă, dar eficiența depinde acum de modul în care administrația va coopera cu sectorul privat:
„Guvernul SUA are în continuare o capacitate enormă, însă acum depinde de administrație să o folosească eficient și să construiască parteneriate cu industria, pentru a ne asigura că putem contracara aceste amenințări.”
Ținte neașteptate: de la infrastructura energetică la sistemele de apă
Haugh a preluat conducerea NSA în 2024, chiar în momentul în care atacurile informatice…
