Luni dimineață, mișcarea islamistă Hamas urmează să înceapă eliberarea ostaticilor israelieni rămași în Fâșia Gaza, în baza acordului de armistițiu intrat în vigoare, la finalul săptămânii
Anunțul vine cu puțin timp înaintea deschiderii „summitului păcii” de la Sharm el-Sheikh, unde președintele american Donald Trump și liderul egiptean Abdel Fattah al-Sissi îi vor primi pe reprezentanții a peste douăzeci de state, potrivit AFP.
După doi ani de război care au devastat teritoriul palestinian, armistițiul a permis deja întoarcerea a peste jumătate de milion de persoane strămutate în nordul Gazei, conform Apărării Civile, serviciu de urgență aflat sub coordonarea Hamas.
Eliberarea ostaticilor este prevăzută în acordul încheiat între părți, care face parte dintr-un plan în 20 de puncte anunțat la sfârșitul lui septembrie de Donald Trump. Documentul stipulează că, până luni la ora 09:00 GMT (12:00 în…
