
Aleșii locali s-au plâns că au rămas fără bani de salarii și că nu își pot plăti cheltuielile. Ilie Bolojan a explicat cum de s-a ajuns în această situație la B1 Tv.
Premierul a susținut că asistăm la o ”tehnică„ în care mai multe autorități locale creează o nevoie de alocare de resurse.
Nu își bugetează toate cheltuielile până la final de an (ex: salarii pentru noiembrie și decembrie) pentru a pune presiune pe guvern să vină cu bani împrumutați.
Săptămâna viitoare se vor face ajustări
“Nu există niciun motiv, în momentul de față, ca să existe blocaje în administrația centrală sau locală din această modificare. Această modificare s-a făcut în fiecare an. Este adevărat că acum Ministerul de Finanțe a propus o măsură care înainte se aplica doar administrației centrale și a fost extinsă și pentru administrația locală, care creează o formulă birocratică prin care dacă vrei să faci anumite…