
Fluxul de gaze dinspre România spre Ungaria a încetat de tot, niciun metru cub nemaitrecând la vecini pe gazoductul Arad-Szeged. Săptămâna trecută, țeava era plină la capacitatea ei maximă – 7,2 milioane metri cubi.
Acestea erau gazele pe care Ungaria le aducea din Turcia, via Bulgaria și România, ele având în cea mai mare parte proveniență rusească. Ungaria, depedentă de importul de gaze rusești folosește România și Serbia ca să aducă gaze via Turcia și Bulgaria. Țara nu are o altă soluție pentru a se alimenta cu gaze, deși UE și SUA le cer să renunțe la cele rusești. Există într-adevăr posibilitatea de a aduce unele cantități de GNL de la terminalele de la Mediterana, or de a importa din Norvegia, via Polonia, însă cantitățile sunt mici iar fluxurile discontinue, ca să nu mai vorbim de capacitatea limitată a gazoductelor de interconexiune cu vecinii.
Stoparea, cel puțin temporar al fluxurilor de gaze către Ungaria, prin…