
Un leopard, suspectat de faptul că ar fi scăpat de la o grădină zoologică, a fost prins luni după ce a rătăcit într-un complex hotelier, într-o zonă turistică, provocând panică între clienţi, anunţă un reprezentant al Protecţiei indoneziene a Animalelor, relatează AFP.
Felina a fost văzută prima oară luni diminesţa, în faţa unei camere situate la etajul doi al unui hotel, la Bandung, un oraş important pe Insula Java, la aproximativ 100 de kilometri est de Jakarta.
Conducerea hotelului a chemat pompierii care au informat Agenţia locală de conservarea faunei.
”Am folosit un tranchilizant, iar către ora (locală) 10.00 (6.00, ora României), leopardul a fost evacuat şi scos din hotel”, a declarat AFP directorul Agenţiei de conservare din Java de Vest, Agus Arianto.
La sfârşitul lui august, un leopard a fost văzut scăpând de la o grădină zoologică situată la doar cinci kilometri de hotel.
Însă este nevoie de timp pentru a se…